Historia szkoły

Historia naszej szkoły sięga początku XXw, kiedy to Spółka Spadkobiercy Gischego rozpoczęła budowę kolonii górniczej według projektu braci Emila i Georga Zillmanów z Charlottenburga, zwanej póĽniej Gischewald, obecnie Giszowiec.

W sierpniu 1907 roku rozpoczęła się budowa osiedla "ogrodu", które do naszych czasów przetrwało jako zabytek na skalę europejską. Wśród licznych obiektów o użyteczności publicznej powstały wówczas 3 szkoły dla dzieci urzędników i robotników mieszkających na osiedlu. Były one usytuowane po stronie południowej rynku, obecnie Placu Pod Lipami. w 1910 roku stały już 2 szkoły 4 klasowe i 1 szkoła 8 klasowa, na liczbę ok. 900 uczniów. w budynkach znajdowały się sale konferencyjne, pomieszczenia dla sprzętu szkolnego i pomocy naukowych oraz mieszkania dla nauczycieli.

Polska szkoła na Górnym Śląsku rozpoczęła swą działalnność 01.09.1922 roku przyjmując imię Patronki Marii Konopickiej.

"Na Piastowym Śląsku"

"Hej, ty mowo, nasza mowo,
Znasz ty zaklęć wielkie słowo,
Masz ty siłę piorunową."

Obecnie na Giszowcu istnieją 3 odrębne szkoły, ale "stara" szkoła stoi nadal i jest jednym z obiektów zabytkowych. Nasze Gimnazjum mieści się w budynku z lat 70, ubiegłego wieku, położonym niedaleko rynku z widokiem na Kościół św.Barbary, leśniczówkę i domy mieszkalne"starego" Giszowca.Cennym dokumentem historycznym naszej szkoły jest kronika szkolna prowadzona od 1908 roku. Corocznie maj jest miesiącem, w którym szkoła obchodzi swoje tradycyjne święto.

W roku 1999 szkoła przekształca się w Zespół Szkół Ogólnokształćących nr 17, w którego skład wchodzi SP nr54 oraz Gimnazjum nr 16.W 2003 roku dołączyły klasy integracyjne i stąd aktualna nazwa szkoły - Gimnazjum nr16 z Oddziałami Integracyjnymi.