STRONA GŁÓWNA    pliki cookie    O SZKOLE    KONTAKT
Szkoła Podstawowa nr 54
DLA UCZNIÓW
DLA RODZICÓW
WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ
DOWNLOAD
"Dzień Dawcy Szpiku Pamięci Ani"

"Dzień Dawcy Szpiku Pamięci Ani" w Gimnazjum nr 16 w Katowicach

Szlachetna idea dawstwa szpiku kostnego znajduje ostatnio coraz większe poparcie w polskim społeczeństwie. Częściej słyszymy o tym ważnym problemie społecznym w środkach masowych przekazu, w różnych miejscach kraju organizowane są rozmaite akcje uświadamiające i propagujące działania na rzecz chorych na białaczkę - m.in. Dni Dawcy, podczas których można zarejestrować się w rejestrze potencjalnych dawców szpiku.

Tego typu wydarzenie - pod hasłem "Dni Dawcy Pamięci Ani" - odbyło się 2. kwietnia 2014 r. w katowickim Gimnazjum nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej, usytuowanym w dzielnicy Giszowiec. Akcję zorganizowała, we współpracy z Fundacją DKMS Polska i przy życzliwym wsparciu dyrektora Szkoły, rodzina śp. Ani Seweryn - absolwentki giszowieckiego gimnazjum, w lipcu 2009 r. zmarłej na białaczkę w wieku zaledwie 22 lat. Miejsce rejestracji potencjalnych dawców wybrano zatem nieprzypadkowo; sam Dzień Dawcy poprzedzony był krótką prelekcją dla młodzieży gimnazjalnej oraz akcją informacyjną przeprowadzoną w środowisku lokalnym i nagłośnioną w regionalnych mediach.

Kim była Ania, której uśmiechnięta twarz zachęcała z plakatów i ulotek do podjęcia świadomej decyzji o podzieleniu się życiem? Wesoła, energiczna, pełna życia młoda dziewczyna o ujmującym, szczerym uśmiechu. Giszowianka. Studentka katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego. Niezwykle wysportowana, wydawałoby się - okaz zdrowia. Niestety, do czasu. Choroba zaczęła się u niej banalnie. Pewnego dnia Ania gorzej się poczuła. Początkowo wydawało się, że to tylko infekcja gardła, może nieco bardziej dokuczliwa niż zwykle. Ból jednak się nasilał, Ania w oczach słabła. Wkrótce trafiła do szpitala, gdzie rozpoznano zapalenie mięśnia sercowego. Tę chorobę udało się dość szybko opanować, ale podejrzenia lekarzy wzbudzały wyniki badań krwi - zalecono pilną konsultację u specjalisty-hematologa. Diagnoza brzmiała bardzo groĽnie: ostra białaczka szpikowa, czyli nowotwór krwi. Jedyną szansą na powrót do zdrowia był przeszczep szpiku kostnego. Niestety, szybko okazało się, że dawcą nie może być nikt z rodziny - żaden z dwóch braci, do których Ania była bardzo podobna z wyglądu - każdy z rodzeństwa miał te same geny, ale w innej kombinacji. Cała nadzieja w dawcach niespokrewnionych. Niestety, i tu rozczarowanie - przeszukano wszystkie dostępne rejestry dawców, ale w żadnym z nich nie udało się znaleĽć genetycznego bliĽniaka dla Ani. W Polsce zarejestrowanych było wówczas tylko ok. 50 tysięcy dawców. To bardzo niewiele. Trzeba było szukać nowych osób, które zechciałyby podzielić się życiem.

8. czerwca 2009 r. odbył się Dzień Dawcy dla Ani i innych chorych, zorganizowany w Katowicach przez Fundację DKMS Polska. Dzięki apelowi Ani zarejestrowało się wtedy prawie 2300 osób! Niestety, miesiąc póĽniej Ania zmarła, po trwających ponad rok zmaganiach z chorobą. Nie zdążyła nawet poznać wyników Dnia Dawcy. Ale wciąż ratuje innym życie! Często powtarzała, że ". jeśli nie mnie, to może uda się pomóc komuś innemu, choćby na drugim końcu świata". Ania przegrała swoją walkę z białaczką, ale wygrała walkę o życie wielu innych chorych na tę chorobę - zmobilizowała bowiem wielu ludzi, by zostali dawcami szpiku kostnego. Dzięki niej już 20 pacjentów z różnych stron świata otrzymało szanse na powrót do zdrowia - bo aż 20 dawców zarejestrowanych wtedy, w czerwcu, oddało cząstkę siebie, aby ratować czyjeś życie. Nie wszystkim biorcom udało się pokonać raka - ale większość z nich żyje.

Problem jest bardzo poważny. Szukanie dawcy to przede wszystkim wyścig z czasem - według danych DKMS co godzinę ktoś w Polsce dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla wielu chorych - tak jak było w przypadku Ani - jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Tym chorym można pomóc!

Polacy są coraz bardziej świadomi potrzeby dawstwa szpiku - po niespełna 5 latach od śmierci Ani sama tylko baza Fundacji DKMS Polska gromadzi obecnie już dane o ponad 500 tysiącach potencjalnych dawców. A to tylko jeden z kilku funkcjonujących w Polsce rejestrów - bazy dawców prowadzone są również m.in. przez państwową organizację "Poltransplant" czy przez Fundację Urszuli Jaworskiej; zarejestrować się można również za pośrednictwem placówek Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz ich oddziałów terenowych. Dane medyczne ze wszystkich baz krajowych są następnie udostępniane hematologom z całego świata w ramach międzynarodowego rejestru dawców szpiku kostnego (Bone Marrow Donor Worldwide). Dawcą może zostać prawie każdy dorosły człowiek - ogólnie zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 lat, ważąca nie mniej niż 50 kilogramów i bez dużej nadwagi. Zgłoszenie do rejestru dawców i pobranie krwi albo wymazu błony śluzowej z jamy ustnej nie boli, a zajmuje tylko chwilę. Ta chwila - to szansa na nowe życie dla wielu chorych na białaczkę, a każde zgłoszenie - to dla nich kolejna iskierka nadziei na powrót do zdrowia.

Spośród osób zarejestrowanych rzeczywistym dawcą zostaje średnio co setna osoba. Szpik nie jest pobierany, jak się powszechnie uważa, z kręgosłupa. W 80% przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej; inną metodą jest pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Dawca nie doznaje przy tym uszczerbku na własnym zdrowiu - szpik bardzo szybko się regeneruje.

Podczas Dnia Dawcy Pamięci Ani w Gimnazjum nr 16 zarejestrowano 55 potencjalnych dawców - to kolejnych 55 szans dla pacjentów chorych na raka krwi. Nie bądĽmy obojętni! Nie myślmy naiwnie, że nas to nie dotyczy. Na białaczkę może zachorować naprawdę każdy. Każdy też może uratować czyjeś życie.


Foto w galerii.


[dr Anna Seweryn
- pracownik naukowy Uniwersytetu
Śląskiego w Katowicach]

Dzień Języków obcych

Dzień 19 maja był w naszej szkole Dniem Języka Angielskiego. Ci wszyscy, którzy marzyli o spotkaniu z Justinem Bieberem i innymi celebrytami, a także postaciami z bajek, filmów i legend na pewno się nie zawiedli. Co więcej, nikt nie wyszedł w tym dniu głodny, gdyż każdy, kto odpowiedział poprawnie na pytania dotyczące krajów anglojęzycznych mógł skosztować przepysznych potraw pochodzących z tych krajów. Tego dnia większość uczniów oraz nauczycieli prawdopodobnie po raz pierwszy w życiu próbowało dań wywodzących się z RPA, Kanady, Australii czy Nowej Zelandii. Oczywiście, były one dostosowane do naszych realiów i gustów kulinarnych. Kto nie chciał zmierzyć się z pytaniami, mógł "wymienić" zużyte baterie i inne "elektrośmieci" na wybrane przez siebie przysmaki. W sali nr 4 można było znaleĽć naprawdę same pyszności, których zapach roznosił się po całej szkole. Uczniowie i nauczyciele chętnie kosztowali najróżniejszych ciast, ciasteczek i oczywiście angielskiej herbaty, czy też dobrze nam znanych i lubianych amerykańskich rarytasów. Dziękujemy za to, że dzięki Wam było nam i słodko, smacznie i pięknie, dodatkowo podane z uśmiechem. Doceniamy Wasz kulinarny talent, ale również artystyczny smak, bo k to widział bufet, ten wie, o czym piszemy. Dekoracje, balony, prace plastyczne ..

Podczas 2,4 i 5 godziny lekcyjnej wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami mogli oglądać przygotowane przez uczniów stoiska poświęcone krajom anglojęzycznym, na których podziwiali przygotowane przez poszczególne klasy plakaty i inne materiały informacyjne, a także potrawy.

Jury miało trudny wybór, gdyż na każdym stoisku można było znaleĽć coś ciekawego. Ostatecznie, po uwzględnieniu walorów smakowych i wizualnych, wybrano najlepsze stoiska. Pierwsze miejsce przyznano klasie Ia, drugie miejsce klasie III a, trzecie miejsce zajęła klasa II a.

O godzinie 9 odbył się Multimedialny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, którego zwycięzcą został Michał Długajczyk z klasy II b. Kolejne miejsca podzieliły między sobą uczennice klasy III b, Angelika Mucha oraz Natalia Gala.

Po raz kolejny odbył się również Konkurs na Sobowtóra postaci pochodzących z krajów anglojęzycznych poprowadzony przez Weronikę Durło i Weronikę Ogórczyk z kl Ib. Podobieństwo, charakteryzację i sposób prezentacji oceniało jury w składzie: pani Ewa Buczek - Skubis, pani Lidia Olszewska, pani Anna Fiuk, pani Agnieszka Pacyno i przedstawiciel uczniów - Adrian Gałuszka z klasy I a.

Niestety, nie wszystkie znane i światowe osobistości zdążyły do nas dojechać, jednak jury wybrało 3 uczestników, którym najlepiej udało się zastąpić nieobecne gwiazdy. I tak najlepszymi okazali się:
I miejsce Wiktoria Sojka i Anna Kwiatkowska z klasy 3 c
II miejsce Vivienne Tworzydlak z klasy 3 a
III miejsce Alicja Moll z klasy 1 b
Wyróżnienie Bartosz Kądzielawski z klasy 1 b

Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za wspaniałą zabawę i miłą atmosferę.

W tym roku szkolnym Dzień Języka Angielskiego został wzbogacony o Konkurs na Prezentację Multimedialną na temat Wybranego Kraju Anglojęzycznego. Bezapelacyjną zwyciężczynią w tej konkurencji okazała się Martyna Holewa z klasy IIIc, której prezentację na temat Nowej Zelandii będzie można zobaczyć na stronie internetowej naszej szkoły.

Dzień Języka Angielskiego był okazją nie tylko do doskonałej zabawy, lecz również motywacją do wzbogacenia wiedzy na temat krajów anglojęzycznych - szczególnie podczas zwiedzania stoisk przygotowanych przez uczniów i tworzeniu prezentacji multimedialnych. Podsumowując wszystkie konkursy Dnia Języka Angielskiego, po podsumowaniu punktów zdobytych przez reprezentantów poszczególnych klas, najlepiej wypadła klasa IIIc, następnie III a oraz Ib.

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim klasom i ich wychowawcom za zaangażowanie w przygotowanie imprezy językowej, a wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów![Sylwia Jędrach
Katarzyna Wypchał
Agnieszka Pacyno]

Okiem Gawlika

Prezentacja z konkursu "Okiem Gawlika"


>>>>>przejdĽ aby obejrzeć<<<<<


[Marcin]

Życie i twórczość Marii Konopnickiej

Projekt międzyprzedmiotowy pt."Czy życie i twórczość Marii Konopnickiej jest ciekawe? ''

II etap: Konkurs szkolny pt. "Życie i twórczość Marii Konopnickiej - Patronki szkoły"

W dniu 03.06.2014r. odbył się konkurs szkolny, w którym uczestniczyło 9 zespołów dwuosobowych z klas I-III naszego gimnazjum. Uczniowie mieli do rozwiązania test, składający się z pytań zamkniętych i półotwartych, za jego prawidłowe rozwiązanie można było uzyskać 46 punktów. Laureatkami konkursu zostały uczennice:

I miejsce: Patrycja Barbach i Barbara Laryś z kl. I C (35 pkt.)
II miejsce: Kinga Chlipała i Sandra Wojciechowska z kl. III A (33 pkt.)
III miejsce: Karolina Lorenc i Wiktoria Sojka z kl. III C (29 pkt.)
Zgodnie z regulaminem uczennice te otrzymają dyplomy oraz ocenę bardzo dobrą z języka polskiego za miejsce punktowane w konkursie wagi 2.

Wszyscy uczniowie za udział w konkursie otrzymują pochwałę podpisaną przez dyrektora szkoły.
Lista uczniów:
Klasa Uczniowie:
I A Paweł Antolak, Kamil Hajduk
I B Kamil Krakowiak, Patryk Morawski
I C Patrycja Barbach, Barbara Laryś
II A Marcin Wróbel, Oliwia Kunicka (z kl. III C)
II C Jakub Słaboń, Mateusz Knapek
III A Kinga Chlipała, Sandra Wojciechowska
III B Maciej Michałek, Mateusz Okoń
III C Wiktoria Sojka, Karolina Lorenc
III D Sylwia Wolny, Aleksandra Kalder


[B. Czarnecka]

"Życie i twórczość Marii Konopnickiej - Patronki szkoły"

Drodzy Uczniowie!

Konkurs szkolny pt."Życie i twórczość Marii Konopnickiej - Patronki szkoły"Regulamin konkursu:
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Gimnazjum nr 16 w Katowicach.
2. W konkursie biorą udział reprezentacje 2 osobowe z każdej klasy.
3. Reprezentacje klas rozwiązują test zawierający pytania z wiedzy o życiu i twórczości Marii Konopnickiej.
4. W przypadku trudności w wyłonieniu zwycięzcy najlepsze zespoły odpowiadają na pytania dodatkowe.
5. Konkurs odbędzie się 3 czerwca (wtorek) o godz. 12.45 - 13.45 w sali 105. Nieobecność uczniów na lekcji będzie usprawiedliwiona.
6. Każdy z uczestników otrzyma pochwałę z zachowania podpisaną przez dyrektora, laureaci otrzymają dyplomy oraz ocenę z języka polskiego z aktywności.
7. Przygotowując się do konkursu można korzystać ze stron internetowych oraz książek z biblioteki.

Książki dostepne w bibliotece:
Alina Brodzka,Maria Konopnicka, Warszawa 1964
Maria Szypowska, Konopnicka jakiej nie znamy, Szczecin 1985
W. Dubis, Z. Łopatkiewicz, Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Warszawa 1980
E. Rosner, Konopnicka w Beskidzie, Cieszyn 1996
H. Sławińska, Maria Konopnicka poetka i turystka, Warszawa 1997
J. Wegner, Maria Konopnicka w Arkadii i Nieborowie, Warszawa 1975
Z. Filipowicz, Suwalskie lata Marii Konopnickiej, Warszawa 1976
Utwory Marii Konopnickiej do przeczytania: "Urbanowa", "Nasza szkapa", "Dym", "Banasiowa", "Mendel Gdański", "Anusia", "Głupi Franek", "Dziady", "O krasnoludkach i sierotce Marysi", "O Janku Wędrowniczku", "Na jagody", "Pieśń o domu", tytuły tomików poezji (wymienić)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Konopnicka
http://www.muzeumzarnowiec.pl/
http://wolnelektury.pl/katalog/autor/maria-konopnicka/?
http://ok.ostatnidzwonek.pl/


[Współorganizatorki projektu:
Bożena Czarnecka
Marta Kieruzel
Joanna Misztela-Marciniak]

Projekt przedmiotowy z języka polskiego

Projekt przedmiotowy z języka polskiego

pt."Czy znasz miejsca, w których przebywała Patronka naszego gimnazjum?"

1. Projekt polega na przygotowaniu przez uczniów w dowolnej formie (plakat, album, prezentacja Power Point) informacji o miejscach w Europie XIX/XX wieku, które związane są z pobytem Marii Konopnickiej. Należy pamietać, że w tym czasie Polska była pod zaborami, a mapa Europy wyglądała inaczej niż dzisiaj. Informacje powinny zawierać najbardziej charakterystyczne cechy np. położenie, zabytki, zdjęcia, pamiątki po Marii Konopnickiej.
2. Praca uczniów zostanie oceniona zgodnie z kryteriami ocen z języka polskiego i wliczona do średniej ocen za II semestr.
3. Prace uczniowie oddają do 09 czerwca 2014r.
4. Przydatne informacje można znaleĽć:

Książki dostepne w bibliotece:
Alina Brodzka,Maria Konopnicka, Warszawa 1964
Maria Szypowska, Konopnicka jakiej nie znamy, Szczecin 1985
W. Dubis, Z. Łopatkiewicz, Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Warszawa 1980
E. Rosner, Konopnicka w Beskidzie, Cieszyn 1996
H. Sławińska, Maria Konopnicka poetka i turystka, Warszawa 1997
J. Wegner, Maria Konopnicka w Arkadii i Nieborowie, Warszawa 1975
Z. Filipowicz, Suwalskie lata Marii Konopnickiej, Warszawa 1976
http:/pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Konopnicka
http:/www.muzeumzarnowiec.pl/


[Współorganizatorki projektu:
Bożena Czarnecka
Marta Kieruzel]

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

5 maja odbył się Miejski Dzień Godności Osób niepełnosprawnych, w którym nasza szkoła brała czynny udział. Bralismy udział w przemarszu ulicami Giszowca, oraz w pikniku integracyjnym odbywającym się w "Parku pod lipami". Zespół tańca nowoczesnego "Lose control", prowadzony przez panią Beatę Chrobok i Mariusza Tekieli, uświetnił część artystyczną pikniku, a klasy integracyjne z nauczycielami uczestniczyły w grach i zabawach integracyjnych: dogoterapii, w degustacji różnych przysmaków kuchni ślaskiej.Foto w galerii.


[B. Chrobok]

Noc Biologów

NOC BIOLOGÓW to ogólnopolska akcja, w której udział biorą uniwersyteckie Wydziały Przyrodnicze z całej Polski, w tym także Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Tematem przewodnim III NOCY BIOLOGÓW, która odbyła się 10 stycznia 2014 roku były "Nocne Manewry, czyli co organizmy robią nocą?"

11 osobowaa grupa naszych gimnazjalistów z kółka biologicznego pod kierownictwem pani Beaty Chrobok brało udział w pokazach, warsztatach, zajęciach laboratoryjnych i wykładach popularno-naukowych, które odkryły przed nami fascynujący świat bakterii, roślin i zwierząt. Obejrzałyśmy, jak wygląda świat pod mikroskopem, przyjrzeliśmy się ciekawym okazom zwierząt nocnych,ich zwyczajom i niesamowitym przystosowaniom do życia w trudnych warunkach. Warto było poświecić wieczór na poszerzenie wiedzy o "Niesamowitych stworach", żyjących blisko nas.Foto w galerii.


[B. Chrobok]

XIII Gimnazjada Pływacka

We środę 4 grudnia 2013r. w ZSO Nr 7 w Katowicach odbyła się XIII Gimnazjada Pływacka. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Katowice p. Piotr Uszok. Nasza szkoła po raz czwarty wzięła udział w tego typu zawodach pływackich, zajmując wielokrotnie I, II, III miejsca na podium w różnych konkurencjach. W tym roku statuetkę wraz z dyplomem dla Najlepszej Pływaczki Zawodów otrzymała uczennica kl. III A Vivienne Tworzydlak, zdobywając łącznie 627 punktów, sztafeta naszych dziewcząt zajęła II miejsce. Naszym nowym sukcesem jest II miejsce w sztafecie mieszanej 10x25m stylem dowolnym oraz III miejsce w sztafecie 4x50m stylem dowolnym chłopców. Po podsumowaniu wszystkich zebranych w imprezie punktów, w klasyfikacji generalnej zajęliśmy III miejsce spośród wszystkich biorących udział w zawodach gimnazjów.


Już trzeci rok doskonalimy umiejętności pływackie na lekcjach wf i mamy nadzieję na osiąganie jeszcze lepszych wyników w tej dyscyplinie sportowej. A oto zestawienie wyników:
NAZWISKO I IMIĘ KLASA MIEJSCE KONKURENCJA CZAS
Tworzydlak Vivienne III A I 50m styl dowolny 0;34,71
Tworzydlak Vivienne III A I 100m styl zmienny 1;31,10
Michałek Magdalena II A II 50m styl motylkowy 0;45,82
Michałek Magdalena II A II 550m styl grzbietowy 0;44,23
Fajęcka Sonia III A II 50m styl dowolny 0;36,40
V.Tworzydlak,
S.Fajęcka,
M.Apriasz,
M.Palion
IIIA,
IIIA,
IIIA,
IA
II 4x50m sztafeta dziewcząt,st.dowolny 02;38,28
B.Pajestka,
S.Popiołek,
R.Bensz,
P.Wojewnik
IIIA,
IIIA,
IIIA,
IIA
III 4x50m sztafeta chłopców,st.dowolny 02;34,37
V.Tworzydlak,
S.Fajęcka,
M. Apriasz,
M.Palion,
M. Michałek,
B.Pajestka,
S.Popiołek,
.Bensz,
P.Wojewnik,
P.Rudzki.
IIIA,
IIIA,
IIIA,
IA,
IIA,
IIIA,
IIIA,
IIIA,
IIA,
IIIB
II 10x25m sztafeta mieszana,st.dowolny 03;01,83
Foto w galerii.


[R. Sławek]

"Dzień Niepełnosprawnych"

GiCAL - Giszowieckie Centrum Aktywności Lokalnej zaprosiło zespół tańca nowoczesnego "Lose control" na imprezę integracyjną do Mdk "Park pod lipami" z okazji Dnia Niepełnosprawnych.
27 listopada wspólnie tańczyliśmy dla i z osobami niepełnosprawnymi.
Nasze popisy i wspólny taniec sprawił wszystkim duzo radości. Cieszymy się że nasze starania zostały docenione usmiechem i oklaskami .


[B. Chrobok]

"TOGETHER"

Dnia 15 listopada 2013 r. odbył się w naszej szkole interdyscyplinarny konkurs "logiczne myślenie" przeznaczony dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
Wzięło w nim udział 5 dwuosobowych drużyn, których zadaniem było wspólne rozwiązywanie zadań w języku angielskim. Zadania miały formę logicznych łamigłówek sprawdzających umiejętność logicznego myślenia, jak i umiejętność posługiwania się słownikiem języka angielskiego. Konkurs miał na celu nie tylko dać uczniom możliwość wykazania się wiedzą i umiejętnościami językowymi i logicznego myślenia, ale przede wszystkim pogłębić ich integrację, rozwinąć u nich umiejętność dzielenia się swoją wiedzą podczas pracy zespołowej i kształtować pozytywne nastawienie do podejmowania wysiłku intelektualnego.
Zwycięzcami okazali się Weronika Wójcie i Patryk Fidelus uczestnikom klasy 3 A.

Wszystkim uczestnikom dziękujmy za uczestnictwo i zapraszamy do udziału w konkursie w następnych latach.


[A. Pacyno
A. Fiuk]

"TOGETHER"

Dnia 5 grudnia 2013 r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja konkursu integracyjnego z języka angielskiego "TOGETHER" przeznaczonego głównie dla uczniów z klas integracyjnych.
Wzięło w nim udział 7 dwuosobowych drużyn, których zadaniem było wspólne rozwiązywanie zadań o różnym stopniu trudności, dostosowanych do potrzeb i możliwości zgłoszonych uczniów. Zadania mające formę zabaw oraz łamigłówek językowych obejmowały przede wszystkim słownictwo oraz znajomość funkcji językowych. Konkurs miał na celu nie tylko dać uczniom możliwość wykazania się wiedzą i umiejętnościami językowymi, ale przede wszystkim pogłębić ich integrację, rozwinąć u nich wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, tolerancję i chęć niesienia pomocy innym, a także umiejętność działania w zespole.

Zwycięzcami okazały się Aleksandra Kalder i Sylwia Wolny z klasy 3 D
Drugie miejsce zdobyły Klaudia Korzeń i Anna Kwiatkowska z klasy 3 C
Trzecie miejsce zajęły dwie drużyny:
Aleksandra Olewińska i Wiktoria Miazga z klasy 3 D
oraz Patrycja Barbach i Barbara Laryś z klasy 1 C


Wszystkim uczestnikom dziękujmy za uczestnictwo i zapraszamy do udziału w konkursie w następnych latach.


[A. Pacyno
S. Jędrach]

Z biologią za pan brat

4 grudnia braliśmy udział w półinałach Wojewódzkiego Konkursu pt. " Z biologią za pan brat" w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Udało nam się dostać do finałów i zdobyliśmy natepujące miejsca:

Weronika Wójcik - IV miejsce
Paulina Twardowska - VIII miejsce
Agata Pawlaczyk - IX miejsce
Angelika Mucha - X miejsce
Do półfinałów dostała się Natalia Wożniak

Wszystkie uczestniczki konkursu otrzymały przepiękne nagrody rzeczowe w postaci albumów. Gratulujemy :)

[B. Chrobok]

Szkolny konkurs z okazji 11 Listpada

Kategoria "film" - wygrał Patryk Bigos uczeń klasy III"b"
Kategoria "Prezentacja multimedialna" - wygrała Gabriela Leks uczennica klasy I"a"

>>>Prezentacja<<<


[Marcin]

Targi ksiązki - Kraków 2013

W dniu 25 paĽdziernika grupa uczennic z naszego gimnazjum, wraz z opiekunką Marią Pytlok, była na Targach Książki w Krakowie.

* Ponad 40 tysięcy osób wzięło udział w targach.
* Swoją ofertę prezentowało na nich 570 wystawców.
* Mottem targów były słowa "Kto czyta - nie pyta!".
* Dla uczczenia Roku Tuwima zorganizowano maraton czytania utworów poety.
Ogromne zainteresowanie to z pewnością wynik znanych nazwisk, bogatego programu towarzyszącego, który trwał łącznie ok. 800 godzin, niepowtarzalnej atmosfery literackiego święta oraz magii Krakowa.
Najdłuższe kolejki do autorów goszczących w Krakowie ustawiały się m.in. do Janusza Głowackiego, Julii Hartwig, Tomasza Jastruna, Marka Krajewskiego, Adama Michnika, Doroty Masłowskiej, Beaty Pawlikowskiej, Wojciecha Cejrowskiego oraz angielskiego pisarza Jonathana Carrolla.

Impreza gościła też wielu znanych aktorów, wśród których byli m.in. Janusz Gajos, Grażyna Szapołowska, Magdalena Różczka, Anna Dymna.


/zdjęcia w GALERII/


[M. Pytlok]

"Z biologią za pan brat"

Uczennice klas III Wójcik Weronika, Twardowska Paulina, WoĽniak Natalia, Pawlaczyk Agata, Mucha Angelika są półfinalistkami Wojewódzkiego Konkursu Gimnazjalnego pt "Z biologią za pan brat". Gratulujemy i życzymy powodzenia w finałach


[B. Chrobok]

MATERIAŁY OBCE ZNAJDUJĄCE SIĘ W NINIEJSZYM SERWISIE SĄ PREZENTOWANE WYŁĄCZNIE W CELACH INFORMACYJNYCH.
JEŚLI KTOKOLWIEK UWAŻA, ŻE ICH PREZENTACJA MOGŁABY NARUSZAĆ PRAWA OSÓB TRZECICH OBOWIĄZANY JEST
NIEZWŁOCZNIE POINFORMOWAĆ O TYM ZARZĄDZAJĄCEGO NINIEJSZYMI STRONAMI W CELU EWENTUALNEGO USUNIĘCIA TAKICH MATERIAłÓW.

Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone