STRONA GŁÓWNA    pliki cookie    O SZKOLE    KONTAKT
Szkoła Podstawowa nr 54
DLA UCZNIÓW
DLA RODZICÓW
WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ
DOWNLOAD
Wycieczka do Krakowa

1 czerwca 2011 w ramach - realizowanego już od kilku lat - programu profilaktycznego "Włącz Bezpieczniki" , została zorganizowana wycieczka do Krakowa. W tym wyjątkowym dniu - Dniu Dziecka - przygotowano dla uczestników programu szczególne atrakcje .

Już na parkingu spotkała ich słodka niespodzianka w postaci . batoników, które ze szkoły przyniosła dla uczniów pani Beata.

Pobyt w mieście Kraka rozpoczął się od spaceru po krakowskim rynku , gdzie każda z mniejszych grup pod opieką nauczyciela mogła zrealizować swe życzenia - w tym dniu nauczyciele byli do pełnej dyspozycji uczniów. Sesje zdjęciowe, kupowanie pamiątek, zwiedzanie Kościoła Mariackiego, no i oczywiście "niezastąpiony" Mc Donald - wypełniły czas do godziny 12, kiedy to wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej.

W drodze powrotnej mieliśmy możliwość oglądania wystawy pięknych zdjęć z Janem Pawłem II, a także zatrzymania się pod słynnym oknem Jego krakowskiego domu.

Spacerkiem nad Wisłą doszliśmy do kolejnego celu naszej wycieczki - muzeum Sztuki Japońskiej "Mangha" . Jego głównym fundatorem jest słynny polski reżyser Andrzej Wajda. Nasz pobyt w tym miejscu rozpoczęliśmy od warsztatów orgiami . Pod kierunkiem instruktorki uczniowie wykonali dwie prace : lilię wodną oraz ptaka .poruszającego dziobem i skrzydłami : ) Wykonanie papierowych figurek nastręczyło niektórym trochę trudności , ale w końcowym efekcie uczniowie mogli podziwiać swoje kolorowe wytwory , wykonane bez użycia kleju czy nożyczek.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie samego muzeum. Prowadzeni przez przewodniczkę uczniowie mogli podziwiać prawdziwe japońskie miecze, zbroję samuraja, liczne japońskie grafiki, książki, które - jak się dowiedzieliśmy - czyta się w odwrotnym kierunku niż u nas , wyroby oraz przedmioty codziennego użytku. Ciekawym punktem zwiedzania było oglądanie prezentacji zdjęć przedstawiających sceny z codziennego życia Japończyków oraz ich oryginalne stroje i uczesania. Po tych wrażeniach z przyjemnością odpoczęliśmy chwilę na tarasie nad Wisłą, z widokiem na Wawel.

Kolejną atrakcją wycieczki były zajęcia warsztatowe w instytucji kulturalnej o nazwie "Arsharter" . Wygląd budynku - przypominającego starą fabrykę - nie był zbyt atrakcyjny , o czym świadczył humorystyczny napis nad wejściem "Ojejku, to tutaj" : ) Jednak to co czekało uczniów w środku było ciekawym przeżyciem.

Grupa Pani Beaty Chrobok wzięła udział w warsztatach tańca nowoczesnego, podczas których uczennice pracowały nad pełnym dynamizmu układem figur i kroków. Mimo zmęczenia dziewczęta wytrwale powtarzały za instruktorem dość skomplikowany taniec w rytm porywającej muzyki.

W tym samym czasie pozostali uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach pod tajemniczym tytułem "Joga śmiechu" . Przed zajęciami niektórzy mieli pewne obawy dotyczące np. konieczności zakładania nogi za głowę : ) Jak się jednak okazało , aż taka sprawność fizyczna nie była konieczna. Zajęcia były prowadzone przez pasjonata fotografii i podróżowania , który w pierwszej części opowiedział uczniom o swoich podróżach po świecie , w czasie których starał się znaleĽć odpowiedĽ na pytanie : dlaczego ludzie w jednych krajach śmieją się więcej , a w innych mniej.

Po tym wprowadzeniu nastąpiła część praktyczna : uczniowie zostali zaproszeni do wykonywania różnorodnych ćwiczeń wyzwalających całe fale i pokłady śmiechu w różnorodnych jego odmianach i formach : ) Jak się okazało śmiech jest bardzo zaraĽliwy i na dłuższą metę .. męczący : ) , ale same zajęcia były nowym, ciekawy przeżyciem .

Po tych wszystkich atrakcjach, pełni wrażeń wyjechaliśmy w Krakowa, który - mimo zapowiedzi - oszczędził nam burzy . Szczęśliwie dojechaliśmy do Giszowca, który powitał nas . grzmotami i strugami deszczu , ale to była tylko jeszcze jedna , końcowa już "atrakcja" naszej krakowskiej wycieczki : )


[K. Kwaśna]

Konkursy z biologii

1. Konkurs " Giszowiec moje miasto" :
I m-ce M. Myszka, Dwa II m-ca- J. Dżumann i P. Dyląg z IIIa wszystkie

2. Konkurs " Formy ochrony przyrody w Polsce i na świecie"
I miejsce - P. Kałuża - IIId, II m-ce Ł. Bochen- IIIa

3. Konkurs " Choroby genetyczne człowieka"
Patrycja Kwiatkowska - IIIa

4. Konkurs " Wiem, co jem "
I m-ce -M. Hołownia, II- E. Kamińska, III- M. Piskorz wszystkie z II d

5. Konkurs " Używkom - mówię nie"
K. Wydra. II - M. Wiśniowska, III- A. Szkudlarek ; wszystkie z IIB

6. Konkurs " Moje ulubione zwierze"
I miejsce - P. Matczak- Ib, II miejsce Szyszka- I b, III miejsce P. Szombierski - I c


[B. Chrobok]

Podsumowanie pięcioletnich działań ekologicznych

W dniu 12 maja 2011 r. w Gimnazjum nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej odbyło się uroczyste podsumowanie pięcioletnich działań związanych z realizacją projektu zrównoważonego rozwoju zmierzającego do uzyskania przez szkołę "Zielonego Certyfikatu",Certyfikatu Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej - Szkoła dla Ekorozwoju", projektu "Aktywni z natury", "Ptaki Giszowca" oraz działań ekologicznych w środowisku lokalnym.
Dzięki tym działaniom prowadzimy systematyczną zbiórkę butelek plastikowych, zużytych baterii i makulatury.
Zrealizowaliśmy ścieżkę edukacyjną wokół zbiornika wodnego "Górnik", na której prowadzone są zajęcia dydaktyczne.
Organizujemy różnorodne konkursy fotograficzne i wystawy prac uczniów mające na celu ukazanie piękna naszej dzielnicy.
Jesteśmy szkołą o najpiękniej zagospodarowanym otoczeniu - posadziliśmy ponad 600 różnego rodzaju drzewek i krzewów.
Wykorzystujemy istniejące warunki przyrodnicze Giszowca i okolicy do podnoszenia stanu zdrowia i jakości życia społeczności lokalnej poprzez realizację trasy ścieżki rowerowo - edukacyjnej.
Każdego roku przyznajemy najaktywniejszym uczniom, członkom szkolnego koła ekologicznego "Odznakę Młodego ekologa".
Oprócz nauczycieli, uczniów i rodziców uczestniczyli w uroczystości przedstawiciele władz oświatowych, władz samorządowych, sponsorzy i przedstawiciele współpracujących z nami organizacji.
Uroczystość uświetnił Eugeniusz Ćwięczek - prezes Fundacji Ekologicznej "Silesia" przedstawiając program wieloletniej współpracy z naszą szkołą.
Inicjatorką wielu działań w naszej szkole jest mgr Beata Chrobok, która wprowadziła nas w działania związane z realizacją projektu "Aktywni z natury".
Prezentacji projektu dokonali uczestniczący w nim uczniowie.
Był czas na gratulacje i podziękowania współpracującym z nami sponsorom, którym w uznaniu ich zasług przyznaliśmy tytuł "Honorowego Ekologa Gimnazjum". Tytuły te otrzymali: Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Gabriela Lenartowicz, Naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta - Zofia Muc, Prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Oddział Górnośląski - Teresa Zaufel, przedstawiciel Fundacji Ekologicznej "Silesia" - Ewa Majek, radna Urzędu Miasta - Maria Sokół, Przewodniczący Rady Osiedla Giszowiec - Szczepan Durło.
Z okazji tej uroczystości zorganizowano wystawę prac uczniów przedstawiających nasze działania podczas realizacji projektu.
Kulminacyjnym momentem naszej uroczystości było posadzenie przez uczniów i zaproszonych gości w obrębie szkoły dwóch drzewek. Szczególną rangę temu wydarzeniu nadało zakopanie pod jednym z tych drzewek "kapsuły czasu", którą podpisali wszyscy zaproszeni goście.
Pragniemy szczególnie serdecznie podziękować wspomagającej nas w realizacji tych zadań Fundacji Ekologicznej "Silesia, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polskiemu Klubowi Ekologicznemu, Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz licznym rodzicom uczniów.


[B. Chrobok
L. Czenczek
E. Buczek-Skubis]

Występ w Przedszkolu nr 59 na Giszowcu

27 maja dziewczyny ze szkolnego zespołu tanecznego " Loose control", wystąpiły na pikniku rodzinnym w miejskim Przedszkolu nr59 na Giszowcu. Uświetniły one część artystyczną poświęconą Dniu Matki i Dniu Ojca w tej placówce.


[B. Chrobok]

Ekologia

Zdobyliśmy I miejsce w Wojewódzkim konkursie " Kronika przyjaciół zwierząt", gdzie mogliśmy zapisywać szereg działań o charakterze środowiskowym i pozaszkolnym promujących ochronę zwierząt w naszej okolicy. Przedstawiciele kółka ekologicznego i biologicznego którzy przez 2 lata aktywnie uczestniczyli w tych akcjach zostali nagrodzeni wycieczką edukacyjną do Rezerwatu Ptaków Wodnych w Zatorze.


W maju uczestnicy projektu edukacyjnego pt. " Jestem przyjacielem zwierząt", wraz z opiekunami p. Chrobok i p. A. Czenczek brali udział w lekcji edukacyjnej w w naszym śląskim ZOO


[B. Chrobok]

Dzień języków obcych 2011


18 maja dużo działo się w naszej szkole - nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego zorganizowali Dzień Języków Obcych, który był zarazem dla wielu uczniów naszej szkoły podsumowaniem wyników Projektu Edukacyjnego nad którym pracowali przez ostatnie dwa miesiące. Obecnością w tym jakże ważnym dla nas dniu zaszczycili nas również uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi, którzy zostali zaproszeni na Dzień Otwarty naszego Gimnazjum.

Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz goście na dobry początek obejrzeli przedstawienie w języku niemieckim, o tym jak księżniczka szuka męża. Ponadto odbyły się występy karaoke oraz konkurs na sobowtóra postaci z krajów anglo lub niemieckojęzycznych poprowadzony przez Aleksandrę Cieluch oraz Natalię Groger z klasy IIa. Niestety nie wszystkie znane i światowe osobistości zdążyły do nas dojechać jednak jury wybrało 3 uczestników, którym najlepiej udało się zastąpić nieobecne gwiazdy. I tak najlepszymi okazali się:

I miejsce - Monika Myszka z klasy III a, jako niezastąpiony Michael Jackson
II miejsce - Brian Duda z klasy III c, jako Barrack Obama w nieco młodszym wcieleniu
III miejsce - Paulina Dyląg z klasy III a, jako waleczna Lara Croft


a nasi goście z SP 51 wzięli udział w mini konkursach na uzupełnianie luk w tekście piosenki oraz wiedzy o gwiazdach muzycznych oraz kibicowali swoim starszym koleżankom i kolegom w zmaganiach konkursowych. Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy i liczymy, iż w przyszłym roku będziemy mieć okazję spotkać się ze znacznie większą liczbą sławnych postaci.

Nie tylko uczniowie byli pięknie przebrani, również niektóre sale lekcyjne w tym dniu wyglądały trochę inaczej, dzięki czemu mogliśmy odwiedzić wybrane kraje. A było co podziwiać, słuchać a nawet smakować. gdyż uczniowie z wielkim zaangażowaniem i pomysłowością udekorowali swoje klasy w stylu wybranych krajów anglo i niemieckojęzycznych. Bezkonkurencyjnymi okazały się:

I miejsce - klasa III a i ich sala w angielskim stylu (budka telefoniczna i Big Ben były the best, z mostu żaden samochód nie wpadł do Tamizy. Cóż tam, kierowcy przyzwyczajeni są do ruchu lewostronnego) oraz klasa II b, która zaprosiła nas do Austrii i rzeczywiście wchodząc czuło się ten klimat (ośnieżone Alpy zachęcające do zjeżdżania na nartach w środku wiosny i Prater, księżniczka Sissi, sernik wiedeński, oj można się rozmarzyć.)
II miejsce - klasa III c w zielono - biało - pomarańczowych barwach przemieniła się w zieloną wyspę, na której przywitały nas skrzaty z garnkami wypełnionymi złotem (czemu nie było prawdziwe?) i trójlistnymi koniczynkami
III miejsce - klasa I a, która zabrała nas do Walii strzeżonej przez kolorowe, sympatyczne smoki, które zawładnęły nawet komputerami. Pozostałe klasy również zrobiły na nas wrażenie i chętnie byśmy przenieśli się choć na chwilę w te odległe strony Europy i świata dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejny rok !!! Szóstoklasiści również mieli okazję podziwiać pracę naszych uczniów, ponieważ zostali zaproszeni na prezentację naszej szkoły w pracowni multimedialnej oraz na skróconą lekcję fizyki.

A na koniec coś pysznego, bo bez tego czegoś by nam wszystkim brakowało. Dziewczyny z klasy II b oraz I a zaprosiły nas do bufetu. A były w nim naprawdę same pyszności, których zapach roznosił się po całej szkole i nie pozwalał skupić się ani na nauce ani na pracy. ? Trzeba więc było ulec pokusie i skosztować pączków angielskich, najróżniejszych ciast i oczywiście angielskiej herbaty, a także niemieckiej sałatki kartoflanej oraz wurstu, czyli kiełbasy. I my tam byliśmy i tych pyszności kosztowaliśmy, a kto nie był to gapa, niech żałuje do końca świata (a przynajmniej do przyszłej edycji, bo zamierzamy powtórzyć ten dzień). Dziewczyny bardzo Wam dziękujemy za to, że dzięki Wam było nam i słodko i "konkretnie", ale zawsze smacznie i pięknie, z uśmiechem podane. Doceniamy Wasz kulinarny talent, ale i również ten artystyczny smak (kto widział bufet ten wie o czym piszemy). Dekoracje, balony, prace plastyczne. czego tam nie było na parterze. Ponadto można było zobaczyć wystawę prac uczniów, w tym prace biorące udział w projekcie e - Twinning "Work of Art Marathon", którego realizację właśnie zakończyliśmy.


[Sylwia Jędrach
Katarzyna Witek]

Chełm Śląski - warsztaty ekologiczne

W dniach 12 i 13 maja 2011 roku odbyła się wycieczka do Chełma Śląskiego. Trzy pierwsze klasy (a,b,c) wraz z wychowawcami (mgr Marcinem Szkutnikiem, mgr Martą Kieruzle i mgr Joanną Soją) zadowoleni zebraliśmy się przy szkole i o 9.40 wyjechaliśmy. Po niedługiej drodze przybyliśmy na miejsce i dostalismy pokoje. Po zjedzonym posiłku spotkaliśmy się z panem, który pracuje w stacji uzdatniania wody i miał się opiekować nami aż do obiadu. Jeszcze w budynku obejrzeliśmy krótki film o wodzie i posłuchaliśmy różnych historii. PóĽniej przewodnik zabrał nas na spacer po okolicy i do swojego miejsca pracy. Bardzo wiele dowiedzieliśmy się o historii miejscowości i o tym jak się uzdatnia wodę. Po obiedzie mieliśmy warsztaty ekologiczne. Byliśmy na przechadzce po łące. PóĽniej zostaliśmy podzieleni na grupy (plastyczną, informatyczną i dziennikarską) i wykonywaliśmy zlecone zadania. Po tym mieliśmy czas wolny, graliśmy w siatkówkę, biegaliśmy (z panem Marcinem) i odpoczywaliśmy. Po kolacji obejrzeliśmy film i była dyskoteka.
Drugiego dnia poranek był chłodny, mimo to po śniadaniu pojechaliśmy oglądać żubry. Było bardzo ciekawie, przewodnik opowiadał wiele o tych niesamowitych zwierzętach i o środowisku w którym żyją. Następnie pojechaliśmy do Mcdonald's. Gdy wróciliśmy do naszego ośrodka czekał na nas obiad. Ponieważ się rozpogodziło wszyscy czas wolny spędzili na dworze. Spakowaliśmy się i ok 15 wyruszylismy w drogę powrotną do domu. Szczęśliwi o 16 byliśmy już w domu.


[K. Szyszka
M. Szkutnik]

Prezentazja z języka polskiego

Prezentacja.


[B. Czarnecka]

Przyroda Górnego Śląska

22 marca nasza szkolna drużyna " Młodych biologów",w składzie Cecylia Leks, Katarzyna Nowacka i Piotr Budzichowski zdobyła I miejsce w Wojewódzkim Turnieju drużynowym pt. " Przyroda Górnego Śląska" . Konkurs odbył się w Pałacu Młodzieży i składał się z trzech części. Zgłoszone drużyny z województwa śląskiego, pisały test z zakresu wiedzy o problemach przyrody na Górnym Śląsku, następnie 10 drużyn zakwalifikowało się do półfinału. Ścisły finał to 5 konkurencji trwających przez 5 godzin, nasza młodzież wykazała się w nim, niesamowitą inwencją twórczą w prezentacji osiągnięć naszej szkoły z zakresu działań sprzyjających ochronie środowiska, oraz konkretną wiedzą biologiczno- ekologiczną. GRATULUJEMY!!!


[B. Chrobok]

Koncert Chopinowski

17 grudnia 2010 r. klasa Ia wraz z wychowawcą uczestniczyła w koncercie zorganizowanym przez Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach. To muzyczne spotkanie zorganizowane w ramach tegorocznego cyklu poranków edukacyjnych Muzyka a historia było skierowane do uczniów gimnazjów oraz szkół średnich. Młodzież wysłuchała II Koncertu fortepianowego f-moll op.21 Fryderyka Chopina w wykonaniu Pawła Wakarecy - Finalisty Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Darmstadt oraz zdobywcy Wyróżnienia i Nagrody Specjalnej dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. Pianiście towarzyszyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Szymona Bywalca. Udział w koncercie był znakomitą okazją do przybliżenia młodzieży dorobku kompozytora oraz przypomnienia o trwającym w roku 2010 Jubileuszu Chopinowskim.


[Marcin]

Występ w VI LO im. J. Długosza w Szopienicach

4 grudnia o godzinie 10.00 kółka taneczne z naszej szkoły brały udział w akcji charytatywnej " Mikołajki dla dzieci z Domów Dziecka" w VI LO im. J. Długosza w Szopienicach. Kółko tańca nowoczesnego, soliści i chłopcy z grupy break dancowej, oprócz występów tanecznych, bawili się razem z dziećmi i opiekunami , oraz udzielili " Mini - wywiadu" na temat swoich pozalekcyjnych pasji.


[B. Chrobok]

Konkursy z języka angielskiego

SPRAWOZDANIE Z KONKURSU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS PIERWSZYCH GIMNAZJUM


W dniu 20.10.2010r. o godz. 14.30 odbył się szkolny konkurs z języka angielskiego dla klas pierwszych.
Konkurs i nagrody zostały zorganizowane przez: mgr Katarzynę Nowakowską.
W konkursie wzięło udział 18 uczniów klas pierwszych.
A oto zwycięzcy konkursu, uczniowie którzy osiągnęli najwyższe wyniki (przy maksymalnej liczbie punktów 53).
MiejsceNazwisko i imięKlasaPunktyProcenty
IKamila Bernasik1b4281
IIBartosz Lengling1b

3b
4077
IIIKatarzyna Dolecka1b

1b
3669
Nagrody:

Uczniowie otrzymują nagrody:
kalendarz na rok szkolny 2010-11, zakładki, notatniki(Pearson Education - Longman). Uczniowie otrzymują również ocenę celującą z języka angielskiego
(waga 3 za pierwsze miejsce, waga 2 - za drugie, waga 1 - za trzecie).


SPRAWOZDANIE ZE SZKOLNEGO KONKURSU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO na plakat lub kartkę (multimedialną) o święcie Hallowe'en

W paĽdzierniku 2010 r. odbył się szkolny konkurs z języka angielskiego na plakat lub kartkę (multimedialną ) o święcie Hallowe'en.
W konkursie mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań językowych wśród uczniów, zachęcenie ich do samodzielnego poszukiwania kontaktu z tzw. "żywym językiem", zapoznanie uczniów ze zwyczajami związanymi ze świętem Hallowe'en w krajach anglojęzycznych oraz połączenie umiejętności zdobytych przez uczniów na lekcjach języka angielskiego z umiejętnościami zdobytymi przez nich na lekcjach informatyki.
Oceniana była pomysłowość i kreatywność, szata graficzna oraz poprawność językowa.
Organizatorką konkursu oraz nagród była: mgr Katarzyna Nowakowska.
W konkursie wzięło udział 7 drużyn jedno- i dwuosobowych (czyli 8 osób).
Uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca, otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe: długopisy, notatniki, pudełka na płyty CD i zakładki.
(Pearson Education Polska Sp. z o.o.-Longman). Uczniowie otrzymali również ocenę celującą z języka angielskiego (za pierwsze miejsce-waga 3, za drugie-waga 2, za trzecie- waga 1).
A oto laureaci konkursu:
MiejsceImię i nazwiskoKlasa
IPatrycja Głuszek3b
IIKewin Śnitkowski-Kubis2a
IIIPatrycja Kałuża3d


[K. Nowakowska]

II Memoriał Agaty Mróz - Olszewskiej

II Memoriał Agaty Mróz - Olszewskiej

W dniach 17-19 września 2010 r. grupa uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami brała udział w

"II Memoriale Agaty Mróz- Olszewskiej"

zorganizowanym w katowickim Spodku pod szczytnym hasłem

"Podaruj innym cząsteczkę siebie".

W turnieju zmierzyły się reprezentacje siatkówki kobiet: Polski, Serbii, Chorwacji i Czech. Rangę imprezy podnosił jej charytatywny charakter oraz edukacyjny cel -jakim było podniesienie świadomości społecznej dotyczącej krwiodawstwa, transplantacji oraz przeszczepu szpiku kostnego. Występom siatkarek towarzyszyły wielkie emocje sportowe. Polska reprezentacja w znakomitym stylu pokonała Czeszki i Chorwatki i w efekcie zajęła pierwsze miejsce w turnieju. Cieszymy się ze zwycięstwa .

Wierzymy, że te pozytywne emocje pozostaną w nas długo.i zaowocują sukcesami na naszym szkolnym boisku!


[Marcin]

MATERIAŁY OBCE ZNAJDUJĄCE SIĘ W NINIEJSZYM SERWISIE SĄ PREZENTOWANE WYŁĄCZNIE W CELACH INFORMACYJNYCH.
JEŚLI KTOKOLWIEK UWAŻA, ŻE ICH PREZENTACJA MOGŁABY NARUSZAĆ PRAWA OSÓB TRZECICH OBOWIĄZANY JEST
NIEZWŁOCZNIE POINFORMOWAĆ O TYM ZARZĄDZAJĄCEGO NINIEJSZYMI STRONAMI W CELU EWENTUALNEGO USUNIĘCIA TAKICH MATERIAłÓW.

Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone