STRONA GŁÓWNA    pliki cookie    O SZKOLE    KONTAKT
Szkoła Podstawowa nr 54
DLA UCZNIÓW
DLA RODZICÓW
WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ
DOWNLOAD
WIEDEŃ

Długo czekaliśmy na wycieczkę. Wyruszyliśmy 17.05.10r. rano, zaraz po tym, jak autokar został sprawdzony przez policję ).

Przez całą drogę do Czech Pan przewodnik opowiadał nam różne interesujące informacje dotyczące Czech i Austrii. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od odwiedzenia wspaniałych zamków w Czechach . Najbardziej zapadł nam w pamięci przepiękny zamek Lednica ze wspaniałym ogrodem. Po obejrzeniu obu zamków udaliśmy się do hotelu na obiadokolację. Pokoje były ładne i zadbane. Jedzenie było smaczne. Każdy z nas mógł się najeść do syta.

Następnego dnia wycieczki wyruszyliśmy na podbój Wiednia. Najpierw udaliśmy się na wzgórze Kahlenberg - symbol zwycięstwa Jana III Sobieskiego nad Turkami. Z niej rozpościerał się cudowny widok na cały Wiedeń. Na wzgórzu znajdował się kościół, po którym oprowadziła nas zakonnica. Kazała podziękować naszym rodzicom za ufundowanie, a nauczycielom za zorganizowanie tej wspaniałej wycieczki. Więc.DZIĘKUJEMY!

PóĽniej odwiedziliśmy wspaniałe muzeum Elżbiety Bawarskiej, znanej także jako Sissi. Dzięki sprawnym porozumiewaniu się językiem niemieckim, pani Kasia załatwiła nam zniżkę na bilety. ; ) W muzeum było wiele ciekawych przedmiotów użytku codziennego księżnej, m.in. jej ubrania, przybory toaletowe, zastawy stołowe oraz przedmioty należące do czasów za jej dzieciństwa. Niepotrzebny był nam przewodnik, gdyż mieliśmy audio guide - czyli audio przewodnika.

Następnym celem naszej wycieczki stał się Prater ( wiedeńskie wesołe miasteczko ), który dostarczył nam wielu niesamowitych emocji.

Po tym pełnym niezapomnianych chwil dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek i obiad do hotelu. Wszyscy byli zmęczeni, acz zadowoleni. Wszyscy 'grzecznie' poszli spać.

W ostatni dzień z niechęcią spakowaliśmy się. Po śniadaniu ruszyliśmy na zwiedzanie Wiednia. Najpierw zwiedziliśmy pałac Schönbrunn. Najbardziej nam zaimponował okazały ogród. Frau Odoj zorganizowała konkurs 'Bieg na Gloriettę'.

W pięknym ogrodzie znajdowały się różne rzeĽby, ZOO, okazała fontanna. Po zwiedzaniu pałacu udaliśmy się do centrum metrem ( metro to fajne rozwiązanie, szkoda, że nie ma go w Katowicach ), póĽniej pod operę, gdzie podziwialiśmy pomnik W.A.Mozarta i klucz wiolinowy wykonany z kwiatów. Następnie ruszyliśmy na zakupy ulicą Maria-Hillfer-Straße. Każdy z zakupów wrócił zadowolony. ; >

W kolejnych godzinach zwiedzania nogi nas poniosły do Katedry św. Szczepana ( Stephansdom ).

Pełni niesamowitych wrażeń i wspomnień wróciliśmy do domu. Po drodze odwiedziliśmy sklep bezcłowy, w którym wydaliśmy nasze ostatnie Korony czeskie i Euro. W autokarze ostatnie godziny spędziliśmy na wspólnym śpiewie, graniu w karty ( w Cygana i UNO ) i oglądaniu komedii. Szkoda, że te trzy dni tak szybko zleciały.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną, ekscytującą wycieczkę, która odbędzie się za rok. Zapraszamy również i tych, którzy nie byli teraz.

Naszym opiekunom - Pani Katarzynie Odoj, Danucie Królikowskiej-Ludkiewicz i Panu Dyrektorowi Aleksandrowi Pankowi - wielkie DANKE !

WIR LIEBEN WIEN !

Ciao. Do zobaczenia za rok. ; )

Ewa Kamińska i Magdalena Piskorz.


[D. Królikowska - Ludkiewicz
Ewa Kamińska
Magdalena Piskorz]

TYDZIEŃ ZDROWIA

Od czterech lat w naszej szkole realizowany jest program edukacyjny
"Trzymaj Formę",
mający na celu kształtowanie prozdrowotnych nawyków poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. W ramach programu każda z klas naszej szkoły kolejny raz wzięła udział w konkursie "Żyj Zdrowo" podczas "Tygodnia Zdrowia", który odbył się w dniach 24 - 28 maja 2010r. W ramach kolejnych pięciu dni tygodnia odbyły się m.in. :

- prezentacja wartości odżywczych warzyw i owoców oraz strojów konkursowych w "Dzień warzywno-owocowy", przy jednym ze stanowisk możliwość pomiaru wzrostu, wagi ciała, wskaĽnika BMI,
- konkurs na "Piosenkę lub wiersz o tematyce prozdrowotnej" własnego autorstwa,
- konkurs na plakat "Jestem aktywny fizycznie, jestem zdrowy",
- "Wyginam śmiało ciało"- pokazy tańca, wspólne zabawa ruchowo-taneczna podczas przerwy, pokaz mody sportowej na wesoło,
- konkurs na plakat "Dzień bez papierosa".


Pod koniec tygodnia, po podliczeniu punktów za poszczególne konkursy, wyłoniono zwycięskie klasy :

I miejsce - klasa I C,
II miejsce - klasa II D,
III miejsce - klasa III C.

Podczas uroczystego apelu podsumowującego cały rok szkolny, zwycięskim klasom zostały wręczone dyplomy, a najbardziej zaangażowanym w konkursach uczniom oraz chętnym, którzy pomogli w organizacji i przeprowadzeniu różnych akcji w ramach "Tygodnia Zdrowia", nagrody książkowe oraz albumy ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły.

. A z jakim zainteresowaniem i zaangażowaniem bawili się nasi uczniowie, można zauważyć na zdjęciach zamieszczonych w Galerii.


[R. Sławek]

Konkursy z języka angielskiego

SPRAWOZDANIE Z KONKURSU POLEGAJˇCEGO NA TŁUMACZENIU PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ


W dniu 25.05.2010r. o godzinie 9.50 oraz 10.45 w sali nr 206 został przeprowadzony konkurs dla uczniów uczących się języka angielskiego polegający na tłumaczeniu piosenki anglojęzycznej. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów nauką języka angielskiego oraz zachęcenie ich do samodzielnego kontaktu z tzw. "żywym językiem". W konkursie wzięło udział 15 zespołów dwuosobowych.
Organizatorką konkursu i nagród dla uczniów była mgr Katarzyna Nowakowska.
Wyłoniono następujących zwycięzców w/w konkursu:
MiejsceNazwiskaKlasaTytuł piosenki
IM.Janiec
G.Pawłowski
2d"Frozen" Madonna
IIG.Sawczak
K.Nowacka
oraz
A.Lengling
M.Czuchwicka
2b

3b
"Frozen" Madonna

"Please" U2
IIIA.Lesik
W.Gołuszka
oraz
I.Piekaruś
P.Witkowski
1b

1b
"Scar Tissue" Red Hot Chili Peppers

"Scar Tissue"Red Hot Chili Peppers
Nagrody:

Za zajęcie pierwszego miejsca uczniowie otrzymują oceny celujące (waga 3).
Ponadto uczniowie za zajęcie pierwszego miejsca otrzymują słowniki (Pearson Longan).
Za zajęcie drugiego miejsca uczniowie otrzymują oceny celujące (waga 2).
Za zajęcie trzeciego miejsca uczennice otrzymują oceny celujące (waga 1).


SPRAWOZDANIE ZE SZKOLNEGO KONKURSU
na walentynkowy plakat lub kartkę multimedialną w języku angielskim


W lutym 2010 r. odbył się szkolny konkurs na walentynkowy plakat lub kartkę multimedialną w języku angielskim. W konkursie mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań językowych wśród uczniów, zachęcenie ich do samodzielnego poszukiwania kontaktu z tzw. "żywym językiem", zapoznanie uczniów ze zwyczajami walentynkowymi w krajach anglojęzycznych oraz połączenie umiejętności zdobytych przez uczniów na lekcjach języka angielskiego z umiejętnościami zdobytymi przez nich na lekcjach informatyki.

Oceniana była pomysłowość i kreatywność, szata graficzna oraz poprawność językowa.
Organizatorką konkursu oraz nagród była: mgr Katarzyna Nowakowska.
W konkursie wzięło udział 8 drużyn jedno- i dwuosobowych (czyli 12 osób).
Uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca, otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe: długopisy, ołówki, teczki, notatniki, plakaty i zakładki. (Pearson Education Polska Sp. z o.o.-Longman). Uczniowie otrzymali również ocenę celującą z języka angielskiego (za pierwsze miejsce-waga 3, za drugie-waga 2, za trzecie- waga 1). A oto laureaci konkursu:
MiejsceImię i nazwiskoKlasa
IPatrycja Głuszek2b
IICecylia Leks2c
IIIMagda Czuchwicka
Joanna Engling
oraz
Katarzyna Nowacka
Małgorzata Sawczuk
3b

2b

SPRAWOZDANIE ZE SZKOLNEGO KONKURSU NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNˇ
LUB PLAKAT W JĘZYKU ANGIELSKIM

W maju 2010r. został przeprowadzony konkurs na multimedialną prezentację lub plakat w języku angielskim. Organizatorką konkursu oraz nagród była mgr Katarzyna Nowakowska.
W konkursie wzięło udział 10 uczniów.
Komisja wyłoniła następujących zwycięzców w/w konkursu:
MiejsceImię i nazwiskoKlasa
ICecylia Leks2c
IIM. Janiec2d
IIIK.Nowacka
M.Sawczuk
P.Głuszek
2b
2b
2b
Nagrody:
Za zajęcie pierwszego miejsca uczennica otrzymuje ocenę celującą - waga 3 z języka angielskiego.
Za zajęcie drugiego miejsca uczeń otrzymuje ocenę celującą- waga 2 z języka angielskiego.
Za zajęcie trzeciego miejsca uczennice otrzymują oceny celujące - waga 1 z języka angielskiego.
Ponadto uczniowie otrzymują nagrody: kubek, książki, zakładki (Pearson Longan).


[K. Nowakowska]

Konkursy z biologii

Konkursy z biologii II semestr

Rozstrzygnięcie konkursów ekologicznych przeprowadzonych II semestrze w naszej szkole:

Formy ochrony przyrody w Polsce i na świecie"

-I miejsca;
A. Jakubiuk - III b
M. Czuchwicka III b
K. Sypniewska - III a


Formy ochrony przyrody na Śląsku

-I miejsca;
T. Sajdak IIIc
P. Krzyżowski IIIc
N. Jendrysko III d


Woda to życie

-I miejsca;
Paulina Skrzyp IIb,
K. Nowacka II b
A. Pawlik II b


Moja ulubiona grupa zwierząt

-I miejsca;
D. Walczak II b
N. Mastalerz I d


[B.Chrobok]

Dzień angielski w naszej szkole

SPRAWOZDANIE Z DNIA ANGIELSKIEGO

Dnia 26 maja 2010r. odbył się w naszej szkole Dzień Języka Angielskiego. Z tej okazji przygotowano różne konkursy, dzięki którym można było otrzymać dyplomy i oceny:

I miejsce 6*3
II miejsce 6*2
III miejsce 6*1

Pierwszy konkurs "Listen to music" polegał na uzupełnieniu piosenki podczas jej słuchania. Zapisało się 21 osób, ale niestety wzięło udział tylko 9 uczniów. Piosenki były łatwe, gdyż 3 osoby uzyskały maksymalną liczbę punktów i musiała być dogrywka. W rezultacie zwycięzcą okazał się Artur Witek (III D), miejsce drugie zajęła Agnieszka Jakubiuk (III B), a trzecie miejsce przypadło Mateuszowi Michałkowi (III B). Konkurs przygotowała pani Agnieszka Pacyno.


W następnym konkursie uczniowie zmagali się z piosenką angielską, którą musieli przetłumaczyć na język polski. Konkurs był ułatwiony, ponieważ można było korzystać ze słowników. W konkursie brało udział 15 drużyn dwuosobowych. Wygrali uczniowie klasy 2d M.Janiec i G.Pawłowski, drugie miejsce zajęły G.Sawczuk i K. Nowacka z klasy 2b oraz A.Lengling i M.Czuchwicka z klasy 3b, a trzecie miejsce: A.Lesik i W.Gołuszka z klasy 1b oraz I.Piekaruś i P.Witkowski z klasy 1b. Organizatorką konkursu oraz nagród była pani mgr Katarzyna Nowakowska. Konkurs przeprowadzony był na trzeciej i czwartej godzinie lekcyjnej.


Został również rozstrzygnięty konkurs na prezentację multimedialną lub plakat. Uczniowie mieli podane tematy i mogli sobie sami wybrać formę projektu. Prace plastyczne były prezentowane przy bufecie. Wygrała C.Leks z klasy 2c, która przygotowała prezentację multimedialną oraz plakaty. Drugie miejsce otrzymał M.Janiec z 2d za prezentację multimedialną, a trzecie K.Nowacka, G.Sawczak. P.Głuszek z klasy 2b za plakaty. Konkurs zorganizowała pani mgr Katarzyna Nowakowska. Prace były ciekawe i oryginalne. Uczniowie otrzymali również nagrody rzeczowe.


Po ciężkiej pracy nad tłumaczeniami, odbył się konkurs sobowtóra znanej postaci z kraju anglojęzycznego zorganizowany przez panią Agnieszkę Pacyno. Pojawiały się takie postacie jak Whoopi Goldberg, kapelusznik z Alicji w krainie czarów, teletubisie, Robin Hood, Luke Skywalker, bohaterowie filmu "Zmierzch", Lady Gaga, piraci z Karaibów i inne. Było dużo śmiechu i zabawy. W jury zasiedli angliści: pani Katarzyna Witek i pan Marcin Cieślar oraz przedstawicielka uczniów - Kasia Sypniewska. Jurorzy mieli problem z wyłonieniem 3 miejsca, ale po dogrywce zdecydowali, że będzie to Patrycja Lubeka z III D, która przebrała się za kapelusznika z Alicji w krainie czarów. I miejsce zdobył jeden z teletubisiów - Po, którego zaprezentowała Anna Janiszewska (III A). Sylwia Śmiarowska (III A) cieszyła się 6*2. Po przeprowadzeniu wywiadu z Laa-Laa, jednym z teletubisiów, dowiedzieliśmy się, że była to jej ulubiona bajeczka z dzieciństwa.


Pod koniec Dnia Angielskiego odbył się festiwal piosenki anglojęzycznej zorganizowany przez panią Agnieszkę Pacyno, ale umiejętności wokalne oceniała pani Violetta Liebich. W tym konkursie wzięły udział następujące osoby: Kinga Czyż, Artur Witek, Agnieszka Jakubiuk i Patrycja Stolarz. Zwyciężyła Kinga Czyż (III B). II miejsce zajął reprezentant panów (III D), a trzecie Agnieszka Jakubiuk (III B).


Trzeba też wspomnieć o znakomitych konferansjerach: Agnieszce Jakubiuk i Mateuszu Michałku oraz Justynie Cieluch i Tomaszu Szyszce, którzy przygotowali scenariusze i poprowadzili konkursy, a także występie Magdaleny Piskorz, która umiliła swoim tanecznym występem festiwal piosenki angielskiej.


Prawie przez cały dzień uczniowie mogli też próbować smakołyki z bufetu przygotowanego przez niezawodne dziewczyny z III A, które już nie pierwszy raz zajmowały się zbiórką datków na cel charytatywny, sprzedając za symboliczne kwoty swoje domowe wypieki i serwując herbatkę po angielsku. W tym roku dołączyły też do nich dziewczyny z klas pierwszych: Kinga Borowiec, Paulina Mory z I A i Ania Apriasz z I B. Przy bufecie można też było oglądać uczniowskie wytwory i prace konkursowe. Nad bufetem opiekę sprawowały panie Katarzyna Witek oraz Sylwia Jędrach. W role tajnych agentów securiti wcielili się natomiast chłopcy z klasy III A: Dawid Górczyński ( czasem znikający i pojawiający się z czerwoną torebką jako Tinky Winky ;) [ Brawo z dystans do siebie! ], Mikołaj Różycki, Mateusz Rumpel i Patryk Świniarski z III C. Dzień był udany i wszyscy zadowoleni wrócili do domu.

film z teletubisiami usunięty na prośbę jednego z uczetników.


[A. Pacyno
K. Nowakowska
J. Lengling]

Konkurs z języka angielskiego

SPRAWOZDANIE ZE SZKOLNEGO KONKURSU na walentynkowy plakat lub kartkę multimedialną w języku angielskim

W lutym 2010r. Odbył się konkurs na walentynkowy plakat lub kartkę multimedialną w języku angielskim. W konkursie mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań językowych wśród uczniów, zachęcenie ich do samodzielnego poszukiwania kontaktu z tzw. "żywym językiem", zapoznanie uczniów ze zwyczajami walentynkowymi w krajach anglojęzycznych oraz połączenie umiejętności zdobytych przez uczniów na lekcjach języka angielskiego z umiejętnościami zdobytymi przez nich na lekcjach informatyki. Oceniana była pomysłowość i kreatywność, szata graficzna oraz poprawność językowa. Organizatorką konkursu oraz nagród była: mgr Katarzyna Nowakowska. W konkursie wzięło udział 8 drużyn jedno- i dwuosobowych (czyli 12 osób). Uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe: długopisy, ołówki, teczki, notatniki, plakaty, zakładki, koszulki. ( wydawnictwa PEARSON LONGMAN). Uczniowie otrzymali również ocenę celującą z języka angielskiego (za pierwsze miejsce-waga 3, za drugie-waga 2, za trzecie-waga 1).
A oto laureaci konkursu:

I miejsce:
Patrycja Głuszek
klasa 2b

II miejsce:
Cecylia Leks
klasa 2c

III miejsce:
1. Magda Czuchwicka,
Joanna Lengling
klasa 3b
2. Katarzyna Nowacka,
Małgorzata Sawczuk
klasa 2b


[K. Nowakowska]

Konkursy z biologii

Konkursy z biologii I semestr

1) Międzyszkolny konkurs fotograficzny "Moje wakacyjne spotkania z przyrodą"
M. Czuchwicka III"b" zdobyła wyróżnienie w MDK, jedno pierwsze miejsce, oraz dwa drugie i dwa trzecie miejsca zdobyli nasi uczniowie.

2) Olimpiada biologiczna - 8 uczniów nikt nie przeszedł etapu szkolnego

3) Międzyszkolny konkurs "Z biologią za pan brat" (Pałac Młodzieży) -
10 osób wzięło udział, K. Sypniewska III"a" przeszła do półfinałów.

4) Szkolny konkurs na pracę semestralną " Giszowiec - miasto ogród".
I miejsce- N. Jendrysko III"d", T. Sajdak III"c"

5) Wojewódzki konkurs "Przyroda Górnego Śląska" - 3 osoby brały udział.


[B.Chrobok]

I Szkolny Konkurs Logicznego Myślenia

Dobiegł końca
I Szkolny Konkurs Logicznego Myślenia.

Wyniki:

Klasy I

1 miejsce : 1"b" - 206pkt
2 miejsce : 1"d" - 47pkt
3 miejsce : ------------
4 miejsce : ------------

Klasy II

1 miejsce : 2"a" - 312pkt
2 miejsce : 2"b" - 228pkt
3 miejsce : 2"d" - 173pkt
4 miejsce : 2"c" - 72pkt

Klasy III

1 miejsce : 3"c" - 195pkt
2 miejsce : 3"a" - 178pkt
3 miejsce : ------------
4 miejsce : ------------

Szkoda, że wszystkie klasy nie brały udziału.
Zwycięzcom Gratulujemy. Sponsorem nagród rzeczowych jest Wydawnictwo Logi.


[Marcin]

MATERIAŁY OBCE ZNAJDUJĄCE SIĘ W NINIEJSZYM SERWISIE SĄ PREZENTOWANE WYŁĄCZNIE W CELACH INFORMACYJNYCH.
JEŚLI KTOKOLWIEK UWAŻA, ŻE ICH PREZENTACJA MOGŁABY NARUSZAĆ PRAWA OSÓB TRZECICH OBOWIĄZANY JEST
NIEZWŁOCZNIE POINFORMOWAĆ O TYM ZARZĄDZAJĄCEGO NINIEJSZYMI STRONAMI W CELU EWENTUALNEGO USUNIĘCIA TAKICH MATERIAłÓW.

Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone